Suure osa ajast veedab tänapäeval inimene oma elust siseruumides. Siseruumid, nagu nimigi ütleb, asuvad sees ja on eraldatud õues olevast õhust seinade, uste ja akendega. Seal siseruumis olev inimene tarbib hapnikku ja toodab samaaegselt süsihappegaasi ja niiskust.
Järelikult on vaja ruumi tarnida värsket hapnikku ja ruumist välja viia üleliigne süsihappegaas ning niiskus. Kui seda ei tehta, on tulemuseks väsinud inimesed, niiskuskahjustused, hallitus, tervisenäitajate halvenemine ja halvimal juhul isegi hoone kasutuskõlbmatuks muutumine.
Kokkuvõtvalt räägime me sisekliimast, mis on oluline iga inimese elukeskkonnas.
Kuidas on seda probleemi siis võimalik lahendada?
Kõige lihtsam on teha aknad lahti (kui nad üldse käivad lahti). Kuid tiheda müraga tänava ääres, palava suveilmaga või külmal talvel ei ole see kõige mõistlikum tegevus. Miks?
Üldjuhul on hoonel olemas kütte- ja jahtussüsteemid mida rakendatakse vastavalt sellele, millist sisetemperatuuri soovitakse ruumis tarbida. Kujutage ette, et kui nüüd aknad lahti teha, siis läheb kogu töödeldud õhk akanast välja. Üldjuhul ei taha keegi ilma kütta või jahutada kuna see on kulukas ja ka mitte eriti keskkonnasäästlik tegevus. Ja mis kõige tähtsam, tuuletõmbuse tõttu haigestuda ega tänavamüras toimetada inimesed enamasti ka ei soovi.
Seetõttu lahendatakse enamus juhtudel sellised probleemid hoopis tõhusamalt ventilatsiooniseadmetega.
Ventilatsiooniseadmeid on mitmet tüüpi:
Sissepuhkeseademed
Väljatõmbeseadmed
Sissepuhke- ja väljatõmbeseadmed koos soojustagastusega
Lisaks jagunevad seadmed omakorda tsentraalseteks (kesksed) ja detsentraalseteks (ruumipõhised) seadmeteks.